0704
2022
tırnak mantarı , batık tırnak , deforme tırnak

tırnak problemleri

 Gün boyu ayakta kaldığımız sürece ayakkabı içinde baskıya maruz kalan ayaklarımız  çeşitli deformitelere sebep olmaktadır.Hele ki kış aylarında  giydiğimiz botlar ve sert yapıdaki  çizmelerimiz bu durumu daha da vahim  hale getirmektedir. Peki bu deformiteler nelerdir ;

Baskı ve sürtünme ile oluşan genellikle  dar / sivri uçlu ayakkabılar nasır ve kallus ( deri sertleşmesi) ,  birde bu duruma  yanlış kesilmiş tırnaklar eklenirse  tırnak batmasına neden olmaktadır .Ayak tırnaklarının  küt ve düz kesilmesi bu durumlarla karşılaşmamak için oldukça önemlidir.

Uzun süre ayakkabıda kalan terleyen ayaklar nemli ve karanlık ortamda üremeyi seven mantarlar   tırnakta mantarı  enfeksiyonun gelişimine sebep olmaktadır.

Bu gibi durumlarla  karşılaşmamak için ayak yapımıza uygun ve giyilecek mevsime göre tercih edilmeli , gün aşırı değişimli olarak kullanılmalıdır. Güneşin UV ışınları bakteri ve mantarların yok edici etkiye sahip olduğu için güneş ışınlarından bol bol faydanılmalı ve ayakkabılarımızı  belirli süre Güneşte bekletmeliyiz.

Üniversitelerin podoloji  bölümlerinden eğitim alan podologlardan ayağınıza uygun olan ayakkabıların tercihlerinde  danışabilir  ve cerrahi olmayan  deri ve tırnak deformasyonlarında ,tırnak mantarından batık tırnağa kadar birçok tırnak problemlerini  çeşitli uygulamalar ile kısa sürede çözümleyebilirsiniz.